Jakie są rodzaje pakietów szybowych w oknach?

rodzaje pakietów szybowych w oknach pcv

Branża budowlana jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki. To samo tyczy się okien – producenci prześcigają się w oferowaniu coraz bardziej zaawansowanych i ciepłych rozwiązań. Jednak dla każdego, kto dopiero wybiera okna pcv do swojego domu, mieszkania czy biura, multum pakietów szybowych może zawrócić w głowie.

Jakie pakiet szybowy dobrać do okien PCV, który będzie dopasowany do naszych potrzeb? Gdzie najlepiej zamówić okna PCV? Ten tekst ma za zadanie nieco rozjaśnić to zagadnienie.

Okna plastikowe, a interesujące nas parametry pakietów szybowych

Przy wyborze pakietów szybowych w oknach PCV warto zwrócić uwagę na kilka parametrów:

  • przenikalność ciepła (Ug), chyba najbardziej interesująca przyszłych klientów, mówi nam o tym, jaka ilość energii przechodzi przez szybę, przy jednostopniowej różnicy temperatur po obu jej stronach. Ogólnie – im niższy ten współczynnik, tym lepiej. Należy jednak pamiętać, że dotyczy on jedynie szyb. Mamy jeszcze współczynniki takie, jak: Uw (przenikanie dla całego okna) oraz Uf (przenikanie dla ramy okiennej;
  • przepuszczalność energii słonecznej (g), mówi nam, jaki procent promieniowania słonecznego jest zostanie przez szybę przepuszczony. Nie chodzi tu o naświetlenie, tylko o samą energię słoneczną. Większy procent zapewnia lepszą przepuszczalność, a co za tym idzie – więcej ciepła w mieszkaniu. Przydatne szczególnie zimą, ale tylko tam, gdzie nasze okna pcv faktycznie wystawione są na promienie słoneczne i gdzie nie używamy zasłon. Inaczej generujemy sobie tylko niepotrzebny koszt;
  • przepuszczalność światła (Lt), jak sama nazwa wskazuje, świadczy o ilości światła słonecznego przepuszczanego przez szybę. W przeciwieństwie do poprzedniej wartości, tutaj chodzi tylko i wyłącznie o jasność w pomieszczeniu. Im wyższy procent Lt, tym więcej światła dziennego będziemy mieli w pokoju;
  • izolacja akustyczna (Rw) wyznacza, na ile szyba wytłumia hałas. Im wyższy współczynnik, tym mnie dźwięków z zewnątrz dostanie się do naszego domu.

Okna PCV, a dostępne pakiety szybowe

Mówiąc o pakietach szybowych, warto przybliżyć ich podstawową budowę. Składają się z:

  • tafli szkła (minimum dwóch, tworzących naszą szybę),
  • ramki dystansowej (oddziela kolejne tafle; warto, aby nasze okna miały ciepłą ramkę, która zapewnia lepszą izolację cieplną),
  • szczeliwa.

Do tego dochodzą jeszcze gazy szlachetne tj. Argon lub Krypton, którymi – w zależności od potrzeb klienta – można wypełnić komory między taflami szkła. Zapewniają lepszą ochronę przed ubytkami ciepła.

Najczęściej wybierane pakiety szybowe do okien PCV w domach

Jeśli chodzi o wybór pakietów szybowych, w prywatnych domach najczęściej wybiera się warianty: dwukomorowe (3 tafle szkła – budownictwo energooszczędne) lub trzykomorowe (4 tafle szkła – budownictwo pasywne). Czym się od siebie różnią? Zasada jest prosta: im więcej tafli szkła i komór wypełnionych gazami szlachetnymi, tym bardziej energooszczędny będzie pakiet – minimalizuje ubytki ciepła z naszego domu.

Koszta okien i pakietów szybowych

Trzeba pamiętać, że będzie również droższy. Więcej szyb = większa waga, a to prowadzi do musu wyprodukowania sztywniejszej ramy okiennej, zastosowania specjalnych maszyn przy ich montażu i ogólnej, większej ilości pracy przy wyprodukowaniu. Inwestycja może się jednak zwrócić, gdyż okna plastikowe z odpowiednim pakietem szybowym zapewniają nam znaczną oszczędność energii cieplnej. Okna Wrocław – zapytaj o wycenę energooszczędnych okien PCV z montażem do swojego domu!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz