Czym jest ciepła ramka międzyszybowa w oknach?

Jeśli oczekujemy czegoś od okna pcv, to przede wszystkim tego, żeby było „ciepłe”. Chcemy, by zatrzymywało energię cieplną w naszym domu lub mieszkaniu, zamiast wypuszczać ją na zewnątrz, narażając nas na straty. A stara prawda głosi, że okna plastikowe są tak ciepłe, jak ich najmniej izolacyjny element.

Przez wiele lat te niechlubne miano należało do ramki międzyszybowej – to ona odpowiadała za największe straty energii w budowie okien.

Ramka międzyszybowa – co to?

To, co rozumiemy pod pojęciem szyby okiennej, w rzeczywistości składa się z co najmniej dwóch tafli szybowych, komory między nimi (najczęściej wypełnionej gazem szlachetnym), spoiwa i właśnie ramki międzyszybowej, oddzielającej jedną taflę szkła od drugiej. Okna plastikowe w swojej podstawowej wersji najczęściej wyposażone są w ramki aluminiowe, które nie szczycą się zbyt dużą termoizolacyjnością.

Musimy zdać sobie sprawę, że owa ramka jest jedynym elementem fizycznie oddzielającym od siebie obie tafle szkła, przez co działa jak mostek termiczny między temperaturami wewnątrz mieszkania, a tymi na zewnątrz. Jeśli nasz mostek ma słabą termoizolacyjność, ciepło będzie poprzez niego uciekało z domu, narażając nas na dodatkowe koszty grzewcze. Dostępne w podstawowej ofercie, aluminiowe ramki są najczęstszymi winowajcami „wycieku” energii grzewczej.

Dlatego nowoczesne okna plastikowe i ich producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych sposobów i materiałów, które mogą być zastosowane jako opisywana tutaj ramka międzyszybowa. Warto sprawdzić ofertę firmy EFFRA okna Wrocław szukając energooszczędnych i trwałych okien renomowanych producentów.

Co rozumiemy pod pojęciem „ciepła” ramka?

Wybór, jaki dzisiaj mamy między różnej maści oknami, potrafi przytłoczyć. Tym bardziej, że nie wybieramy wyłącznie wyglądu okna pcv, ale również jego parametry. Ramka międzyszybowa jest jednym z nich i – jak można się domyślić – producenci oferują nam co najmniej kilka ich rodzajów.

Wspominaliśmy już o tym, że wersja aluminiowa nie jest dobrym izolatorem. Jej zamiennik, ramka ze stali nierdzewnej (np. Chromatech), w testach wypada dwa razy lepiej. Jednak to wciąż stal, przez co wypływ ciepła na zewnątrz budynku pozostaje stosunkowo wysoki. Diametralną poprawę w tej kwestii oferuje dopiero następny materiał.

Jeśli chcemy mówić o prawdziwej „ciepłej ramce”, musimy zwrócić się w stronę ramek z tworzywa sztucznego. Tylko one zapewniają realną różnicę pod względem energooszczędności cieplnej, będąc dużo lepszymi izolatorami. Ponadto lepiej zabezpieczają przez kondensacją pary wodnej, co dla nas znaczy tyle, że minimalizują ryzyko wystąpienia efektu zaparowanych szyb.

Dlatego, jeśli stawiamy na budownictwo energooszczędne i chcemy zmniejszyć przyszłe wydatki, powinniśmy wybierać okna plastikowe, w których tafle szybowe oddzielane są właśnie tymi ramkami. Wtedy będziemy mieli pewność, że nasz wybór cechuje się najlepszymi parametrami termoizolacyjnymi i spełnia niezbędne normy.

Pamiętajmy, że same okna to nie wszystko. Nawet najcieplejsze nie będą efektywne, jeśli nie zostały odpowiednio zamontowane. To samo tyczy się sytuacji, w której nasze drzwi są nieszczelne lub ścian i dachu należycie nie ocieplono.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz